Nevada siyasetini dönüştürmeye çalışan genç Latinler temel düşmanla karşı karşıya: ilgisizlik

Nesrin

New member
LAS VEGAS —

2007 yılında üniversite öğrencisi Edgar Flores'in daveti üzerine Las Vegas'ı ziyaret ettim.

Las Vegas'taki Nevada Üniversitesi'nde her yıl bir hafta süren bir inziva olan Latino Gençlik Liderliği Konferansı'nın gönüllüsüydü ve burada İngilizce okuyordu.

Yaklaşık 100 lise öğrencisi, o zamanlar Latinlerin büyük ölçüde güçsüz olduğu bir eyalette liderlik becerilerini öğrenmek ve bir kimlik duygusu oluşturmak için bir araya geldi.

Yedi gün. Yedi eyalet. Yaklaşık 3000 mil. Gustavo Arellano, Güneybatı'daki Latinlerle bu seçim yılındaki umutları, korkuları ve hayalleri hakkında konuşuyor.

Küçük bir oditoryumda gençlere tarihlerini bilmelerini, Latin olmaktan gurur duymalarını ve başkalarına akıl hocalığı yapmayı asla unutmamalarını söyledim. Konuşmam yankı uyandırmış olmalı çünkü birkaç yılda bir tekrar davet ediliyordum.

Her döndüğümde Flores bir üst sınıfa geçmişti: Yüksek lisans öğrencisi. Hukuk fakültesi. Baro sınavını geçmek. Kendi pratiği. Eyalet Meclisi üyesi. Şimdi 38 yaşında, Demokrat eyalet senatörü.

Orada ilk konuşmamdan bu yana geçen 15 yılı aşkın süre içinde Latin Gençlik Liderliği Konferansı bir kuluçka makinesine dönüştü. Konsey üyeleri, eyalet yasa koyucuları ve hatta bir Kongre üyesi bile mezundur. İşletme sahipleri. Öğretmenler, NASA mühendisleri. Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve aradaki herkes.

1930'lardan bu yana Güneybatı'da düzenlenen benzer gençlik konferanslarında konuşma yapma şansına sahip oldum. Latin yaşamını derinden etkilediler, ancak ana akım medyada neredeyse hiç yer almadılar.

The Times'dan Gustavo Arellano, 2012'de, başlangıçta daha fazla Latin'in üniversiteye gitmesini ve liseden ayrılma oranını azaltmayı amaçlayan bir hafta süren Latin Genç Liderlik Konferansı'nda öğrencilerle birlikte.

(Edgar Flores'in izniyle)

Bu başkanlık seçim sezonunda Latinlerle umutları ve korkuları hakkında konuşmak için çıktığımız yolculukta Flores'i ziyaret etmek şarttı.

Ayrıca Vegas'ta iyi yemeklerin nerede olduğunu biliyor.

“Ne zaman konferansa gitsem onlara şunu söylüyorum: 'Solunuza bakın. Sağınıza bakın. Bir sonraki CEO'ya bakıyorsunuz, seçilmiş yetkililere bakıyorsunuz, başkanlara bakıyorsunuz, işletme sahiplerine bakıyorsunuz. Eğer bunu kabul ederseniz bu fırsatı 10 kat daha ileriye taşımış olursunuz'' dedi.

Nevada Eyalet Üniversitesi proje direktörü ve eski Clark County Eğitim Kurulu mütevelli heyeti üyesi 35 yaşındaki Irene Cepeda, “Topluluklarınız için bir şeyler yapmak için can atıyorsunuz” dedi. Kendisi bir konferans mezunu ve kâr amacı gütmeyen kolunu yönetiyor. “Ve böylece dışarı çıkıp bir şeyler yapıyorsunuz ve sonra başkalarına da bunu yapmaları için ilham verebileceğinizi fark ediyorsunuz.”

Başkan Biden'ın bu yıl ziyaret ettiği Lindo Michoacán'da akşam yemeğinin tadını çıkarıyorduk. Demokratik Ulusal Kongrenin 1. Gecesiydi ve büyük restoran doluydu. Televizyonlar Meksika futbol maçlarını izleyecek şekilde ayarlandı. Masamız kongrede neler olup bittiğini görmek için telefonlarımıza hiç bakmadı, hatta bundan bahsetmedi.

Ancak konuşmayı siyasete çevirdim ve 2022'de okul yönetim kurulu koltuğunu ilerici bir rakip karşısında kaybeden bir Demokrat olan Cepeda'ya neden yeniden aday olmayı planlamadığını sordum.

Ne zaman konferansa gitsem onlara şunu söylüyorum: 'Solunuza bakın. Sağınıza bakın. Bir sonraki CEO'ya bakıyorsunuz, seçilmiş yetkililere bakıyorsunuz, başkanlara bakıyorsunuz, işletme sahiplerine bakıyorsunuz.'
— Edgar Flores

“İçinde bulunulması zor bir durumdu” diye yanıt verdi. Bütçe kesintileri. COVİD-19 salgını. Vaxx karşıtları. “Bu, ideolojik olarak bölünmüş bir yönetim kuruluna yol açtı” dedi.

Flores, “Irene, tarzı nedeniyle arkadaşlarından ve toplumdaki insanlardan çok fazla tepki aldı” diye ekledi. “O her zaman 'istiyorum' dedi herkesin giriş. Herkesin masada olmasını istiyorum.' Bu yüzden onun LYLC gibi bir şey için çok ideal olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şey kapsayıcılıkla ilgili.”

Yemeklerimiz geldi; benim için al papaz tacos, Flores için köstebek, Cepeda için ceviche tostada.

Las Vegas'taki Lindo Michoacán restoranının önünde bir tablo.

(Gustavo Arellano / Los Angeles Times)

İkili, hayatlarını değiştirdiği için Latin Gençlik Liderliği Konferansına teşekkür ediyor. Nevada'nın Latin Ticaret Odası, daha fazla Latin'in üniversiteye gitmesini sağlamak ve liseden ayrılma oranını azaltmak için bunu otuz yıl önce başlattı. O dönemde nüfus sayımı rakamlarına göre Latin kökenliler eyalet nüfusunun %10'unu oluşturuyordu. Bugün neredeyse %29 civarındalar.

Öğrenciler gruplandırılır aile, Kendi sloganlarını ve sloganlarını benimseyen. Arkadaşlıklar ömür boyu kurulur ve mezunlar hayatın zaferleri ve trajedileri aracılığıyla birbirlerini neşelendirirler.

Flores, “Ne zaman güç, para ya da buna benzer bir şeye maruz kalsam, her zaman birisi dünyanıza girip size 'Bunu böyle yapmanız gerekiyor' diyordu” dedi. 2004'te katıldı. “İlk kez, liderliğin başkalarıyla olduğundan daha çok sizinle ilgili olduğu ve kendinizle yüzleştiğiniz bir konferansa gidiyordum.”

Inglewood'da Nikaragualı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve Flores'ten bir yıl sonra katılan Cepeda şunları söyledi: “Kendi şeytanlarınızla yüzleşmek, kendi sorunlarınızla yüzleşmek, kendi sorunlarınızı kabul etmek gibi tamamen sizinle ilgili olan liderlik hakkında bir konuşmaya hiç maruz kalmamıştım. ayrıcalıklar.”

Kendi şeytanlarınızla yüzleşmek, kendi sorunlarınızla yüzleşmek, ayrıcalıklarınızı kabul etmek gibi tamamen sizinle ilgili olan liderlik hakkında bir konuşmaya hiç maruz kalmamıştım.
— Irene Cepeda

Flores, 2014 yılında eyalet meclisine aday olurken konferans mezunu arkadaşlarına güvendi. Adaylığını açıkladıktan kısa bir süre sonra yerel politikacılar onun geri çekilmesini talep etti; akıllarında zaten bir aday vardı.

Flores şaşkın bir bakışla, “Bu gerçekten tuhaftı ve oldukça anti-demokratikti” dedi. “Ben de dedim ki, 'Sanırım bunu kendi başıma yapacağım. Ben de tüm bunları aradım [Latino Youth Leadership Conference] halk, 80 ila 90 kişi gibi. Dışarı çıkıyoruz ve büyük bir yürüyüş yapıyoruz.

Politikacılar geri adım attı. Flores rakipsiz koştu ve o zamandan beri her yarışı kazandı.

Latin kökenlilerin Nevada'da güç kazanmasına yardımcı olan mezunlar ağıyla (farklı yönlerde kilometrelerce yol kat eden kilometrelerce yol) gurur duyuyor. Ayrıca Silver State ve ötesinde hala yapılması gereken işlerin de farkında.

“Her oturumda göçmen yanlısı yasa tasarıları yayınlıyorum” dedi, “her seferinde öldürülüyor. Ve kendi saf zihnimde, bunun neden herkes için iyi olduğunu anlamakta hâlâ zorlanıyorum. Sonra kalbin kırılır.”

Siyasi kırık kalpler (göçmenlik reformu konusunda yerine getirilmeyen sözler, başarısız olmaya devam eden okullar, kötüleşen konut eşitsizlikleri) Latinlerin seçimler konusunda bu kadar kayıtsız kalmasının nedenidir, diye savundum.

Nüfus Sayımı Bürosu'na göre, ülke çapındaki Latin vatandaşların yalnızca %61'i 2020 seçimlerinde oy vermek için kaydoldu; bu oran, tüm etnik gruplar arasında en düşük oran. 2023 Pew Araştırma Merkezi anketi, uygun Latin kökenlilerin %47'sinin son üç federal seçimde oy kullanmadığını gösterdi; bu, herhangi bir etnik grup arasında açık ara en berbat oran.

Başkan Biden, Biden Nevada ekibinin kampanya danışmanı Maritza Rodriguez ile birlikte, 17 Temmuz 2024'te Las Vegas'ta yapacağı radyo röportajı öncesinde Lindo Michoacán restoranına vardığında insanları selamlıyor.

(Kent Nishimura / AFP/Getty Images)

Peki bunu nasıl iyileştirirsiniz?

Cepeda, “Köklerinize dönün” dedi. “Bir çocuğun üniversiteye gitmesine yardımcı olmak, bozulmuş bir dünyada yolunu bulmasına yardımcı olmak gibi değiştirebileceğiniz bu küçük şeylerdir. Bu mikro değişiklikler daha büyük bir fark yaratıyor.

Bu, Güneybatı'da geçirdiğim süre boyunca tekrar tekrar duyduğum bir tema. Bana en sevdiğim romanlardan biri olan Candide'in son mısrasını hatırlattı. Bahçemizi yetiştirmeliyiz.

Candide, kendisini giderek daha fazla üzen yıllar süren denemeler ve trajediler öncesinde rahat bir hayat yaşıyor. Akıl hocası Pangloss'un kör iyimserliği yüzünden kendini bir çiftliğe bırakır.

Her oturumda göçmen yanlısı ve her seferinde öldürülen faturaları kesiyorum. Ve kendi saf zihnimde, bunun neden herkes için iyi olduğunu anlamakta hâlâ zorlanıyorum. Sonra kalbin kırılır.
— Edgar Flores

Sınırdan Arizona'ya, New Mexico'dan El Paso'ya ve şimdi de Las Vegas'a kadar konuştuğum herkes kendi bahçesini ekip biçiyordu. Dış dünyayı görmezden gelmiyorlardı. Bunu geliştirmenin en iyi yolunun önünüzde olana odaklanmak olduğunu biliyorlar.

Voltaire'den bahsetmedim ama Flores'e siyasi hayal kırıklığıyla nasıl baş ettiğini sorduğumda aklımda “Candide” vardı.

“Eğer faturayı kazanmanın anlık tatminini arıyorsam, yanlış alandayım” dedi. “Fakat eğer kendime bu boru hattının bir parçası olduğumu kabul etme izni verirsem — sonunda bir şeyler yapacağımız bu sürecin bir parçasıyım ve bir sonraki kişinin başarabilmesi için orada olmam ve tokatlanmam gerekiyordu. bir şey – bunun mantıklı olduğunu hissediyorum.

Her Latin Gençlik Liderliği Konferansında Flores, yürümeyi öğrenen bir bebekle ilgili bir benzetmeyi paylaşıyor.

Irene Cepeda (solda) ve Nevada Eyaleti Senatörü Edgar Flores, Las Vegas'taki Lindo Michoacán restoranının önünde. İkisi Latin Gençlik Liderliği Konferansı'nın mezunları.

(Gustavo Arellano / Los Angeles Times)

“Öğrencilere sorunlardan korktuklarında şunu söylüyorum: 'O halde bebekken neden bırakmadınız? Geri adım mı attın? HAYIR! Yürüyorsun. Zordu. Kafanı sert bir şekilde çarptığın için beş dakika boyunca ağladın ama hemen ayağa kalktın ve tekrar denedin.'”

Bir vuruşun geçmesine izin verdi. “Ben ona 'İçerideki Bebek' diyorum.”

Cepeda ve ben güldük.

Flores telefonuna göz atarken, “Eh, artık bir oğlum var,” diye tamamladı. “Onu tam olarak bunu yaparken kaydettim. Gelecekteki konferanslarda oynamak için sabırsızlanıyorum.”

Sırıttı. “Bunun için benden nefret edecek.”

Vedalaştık ve otel odama döndüğümde DNC konuşmalarını dinledim. Yeni bir yol, daha iyi bir yol, dediler hepsi. Bahane yok. Geri dönmek yok. Bir şeyi yapmak için bir meydan okuma.

Yolculuğum boyunca uyumakta zorlandım. O gece nihayet dinlenebildim.