Köşe yazısı: Biden'ın doğru hamleyi yapmasının 5 nedeni

Nesrin

New member
Birkaç yıl önce emekliliği düşündüğümde, bir tavsiye dikkatimi çekti.

Los Angeles Hahamı, “Kesinlik olduğunda ve gerçeği görmezden gelmediğinizde bunu anlayacaksınız” dedi Naomi Levy“Zamanı geldiğinde bileceksin. Sadece bileceksin.”

Pazar günü yeniden aday olmayacağını açıklayan Başkan Biden için artık zamanı gelmişti.

Ve sonunda, haftalarca süren direnişin ardından öğrendi.

Yürek burkan, ruh arayan, yürek parçalayan bir karar olmalıydı. Ancak başkanlık yarışından çekilmek Biden'ın sonu anlamına gelmeyecek. Sağlığı iyi giderse, ki bu büyük bir “eğer”, ülkesine hizmet etmeye devam etmenin yollarını bulan ilk eski başkan olmayacak.

70'li, 80'li yaşlarına kadar, her neyse, çalışmaya devam etmek isteyenleri savunuyorum, tıpkı birçok insanın yaptığı gibi, her zamanki gibi tam verimli bir şekilde. Ancak bazı insanlar çok uzun süre tutunuyor. Becerileriniz artık keskin olmadığında ve sağlık engel olduğunda, bir molayı hak etmişsiniz demektir.

Biden'ın geri adım atmasının kendisine sağlayacağı birçok avantajı düşünebiliyorum.

A: Sağlığı kötüye gidiyor, bu durum eski Başkan Trump'a karşı 27 Haziran'daki münazarada sergilediği durağan performans sırasında acı bir şekilde ortaya çıktı ve Biden artık tıbbi ihtiyaçlarını gidermeye tüm dikkatini verebilir. Doktorlar bana ilerleyici olabilecek nörolojik bir rahatsızlığın açık belirtilerini gördüklerini söylediler ve 81 yaşında dünyanın en zorlayıcı işlerinden birinden uzaklaşmak mantıklı.

B: O, kamu hizmetindeki üst düzey işlerinin talepleri yüzünden ailesiyle geçirdiği zamanı elli yıldır feda eden bir aile babası. Biden'ın tatil evinin bulunduğu Del., Rehobeth Beach'e gittim. Ailenin orada bir araya gelmesi, sürekli baskı olmadan güzel olacak.
Ulusal ve dünya olayları.

C: Anketlere inanılacaksa Biden'ın Trump'ı yenmesi pek olası görünmüyordu. Şimdi geri adım atarak, siyasi kariyeri acı verici bir seçim yenilgisiyle değil, anket eğilimlerinin gerçekliğiyle yüzleşme, bayrağı Başkan Yardımcısı Kamala Harris'teki bir sonraki nesle devretme ve kendi egosundan önce Demokrat Parti'yi koyma kararıyla sona erecek.

D: Biden görevdeyken birçok hata yaptı (sadece ikisini saymak gerekirse, sınır kötü yönetildi ve Afganistan'dan çekilme berbat edildi). Ancak birçok başarısı var. Ve artık yolunu kaybetmiş ve aklını kaçırmış bir ülkede kavganın dışında kalacak düzgün ve medeni bir adam. Bu bir bakıma rahatlatıcı olmalı.

E: Biden'ın yeniden seçilebileceğini sanmıyorum, ancak Harris'in modası geçmiş ve sönük Demokrat Parti'yi yeniden canlandırması ve savcılık becerilerini kullanarak Trump'ı iklim değişikliği rezaletleri ve kadınların üreme haklarının çalınması gibi konularda hırpalaması mümkün. Eğer bir zafer elde ederse, elbette kendi gündemi olacak, ancak Biden tarafından başlatılan girişimlerden bazılarını içermesi muhtemel.

Peki Biden'ın görevden ayrılmasının olumlu yanları bunlar, peki dezavantajları da olacak mı?

Kesinlikle.

Geçişler her yaşta herkes için zor olabilir ve emeklilik hayattaki en büyük değişimlerden biridir.

Biden'ın durumunda, klasik bir emeklilikten bahsetmiyoruz, açıkçası. Ancak o kadar uzun süredir seçimle görevde ki, esasen bu olacak. Diğer eski başkanlar gibi, hala kamusal bir rolü ve profili olacak. Ancak genel olarak, emeklilikler kimliklerinin büyük bir parçası olan işleri bırakan insanlar için daha zordur. Sadece yaptıkları değil, kim oldukları olan işler. Amerika Birleşik Devletleri başkanı gibi.

Biden veya böylesine büyük bir geçiş sürecinden geçen herkes için, emeklilik üzerine yazdığım kitap için araştırma yaparken aldığım bir tavsiyeyi hatırladım. Peder Greg Boyle Dünyanın en büyük çete müdahale ve yeniden topluma kazandırma programı olan Homeboy Industries'den bir yetkili, işinizde kalsanız da bıraksanız da hayatın olduğu yere gitmeniz, bağlı kalmanız ve size bir alaka ve amaç duygusu veren şeyi yapmanız gerektiğini söylüyor.

Başkan Kartal tam da bunu yaptı, uluslararası çatışmayı çözmek için çalıştı ve ofisten ayrıldıktan sonra Habitat for Humanity ile evler inşa etti. Biden'ın yaşı ve sağlığı göz önüne alındığında, bu tür şeylerin yakın gelecekte olup olmayacağını bilmiyorum. Bekleyip görmemiz gerekecek.

Biden, kararını duyurduğu mektubunda, “Partimin ve ülkenin çıkarına olduğuna inanıyorum ve görevimi bırakıp kalan dönemimde yalnızca Başkan olarak görevlerimi yerine getirmeye odaklanacağım.” dedi. Başarıları arasında “önemli iklim mevzuatı” ve “30 yıldır ilk silah güvenliği yasası”nı sıraladı.

Onun ileride her iki davaya da katkıda bulunmanın yollarını bulacağını, aklın sesi olacağını görebiliyorum.

Pensilvanya'da bir silahlı saldırganın suikast girişiminde yaralanmasının ardından Trump, “Kendimi çok güvende hissettim çünkü… Tanrı benim yanımdaydı.“Havarileri de Trump'ın Tanrı'nın eliyle kurtulduğundan söz ettiler.

Biliyorum ki, utanan tek kişi ben değilim.

Biden'ın görevde kaldığı süre içerisinde, Trump ve Cumhuriyetçi Parti'nin ülkenin silah kültürünün mimarları ve koruyucuları olduğunu ve okul çocukları veya alışveriş merkezi müşterileri toplu silahlı saldırılarda katledilirken Tanrı'nın her seferinde görev başında olmadığını vurgulamasını isterim.

Biden'ın artık kaybedecek hiçbir şeyi yok, o halde neden yumruk atmaya ve ikiyüzlülüğü dile getirmeye devam etmiyor?

Biden'ın kararına dair haberler ilk çıktığında aklıma hemen iki düşünce geldi.

Öncelikle üzücü bir an.

Sonunda sağlık endişeleri, anketler veya her ikisi tarafından motive edilmiş olması fark etmeksizin, uzun bir kariyeri sonlandırmanın zor bir yoluydu. Biden, uzun süredir destekçisi olan birçok kişinin ondan vazgeçmesini istemesini izlerken öfkelenmiş olmalı. Yine de gururunu yutmayı, korkularını ve hayal kırıklıklarını küçümsemeyi ve kötüleşen sağlığı ve azalan siyasi uygulanabilirliğini zarafetle idare etmeyi başardı.

İkinci düşüncem ise artık zamanının geldiğiydi.

[email protected]